Kokį skaičiuotuvą pasirinkti moksleiviams ir studentams

Prieš nešantis skaičiuotuvą į egzaminą, rekomenduočiau visada pasitikrinti ar toks skaičiuotuvas yra leistinas. Kandidatas egzamino metu gali naudotis skaičiuotuvu be tekstinės atminties, t. y. skaičiuotuvu, kurio klaviatūra neturi pilno lotyniškojo raidyno, o skaičiuotuvo ekrane gali būti matomos viena arba dvi eilutės, iš kurių viena skirta veiksmui užrašyti, kita – atsakymui pateikti.

Žemiau pateikiu populiariausius modelius, kuriuos GALIMA neštis į egzaminą:

CANON F-502G; CANON F-715S; CANON F-718SG; CANON F-718SGA; CASIO FX-115MS; CASIO FX-350ES; CASIO FX-350ES PLUS; CASIO FX-570ES PLUS; CASIO FX-82ES; CASIO FX-82ES PLUS; CASIO FX-83ES; CASIO FX-83GTPLUS; CASIO FX-83MS; CASIO FX-85GTPLUS; CASIO FX-991DEPLUS; CASIO FX-991ESPLUS; CASIO FX-991EX; CITIZEN SR-135N; CITIZEN SR-135TII; CITIZEN SR-145TII; CITIZEN SR-260; CITIZEN SR-260N; CITIZEN SR-270N; CITIZEN SR-270X; CITIZEN SR-270X College; CITIZEN SR-281; CITIZEN SR-281N; CITIZEN SRP-145N; CITIZEN SRP-265N; CITIZEN SRP-285N; GAVAO GA-350MS; KENKO KK-82TL; KENKO KK-89MS; KENKO KK-95MS; MILAN M240; MILAN M249; NIXON NX-152i-10+2; OFFICE S-CA 100; OLIMPIA LCD-8110; Rebell SC2060; Rebell SC2080; SHARP EL-W506X; SHARP EL-W531; TEXET SX-67 GR; TI-30XB MultiView; TRULY SC107H; TRULY SC118B.

Tačiau šiandien populiariausi yra du skaičiuotuvų gamintojai: Casio ir Citizen. Būtent po vieną iš šių modelių ir rekomenduočiau naudotis ruošiantis egzaminui ir jo metu. Tokio skaičiuotuvo pilnai pakaks ir studijų laikotarpiu.

CITIZEN SR-270X (College) – rinkos kaina apie 30€

Šį skaičiuotuvą jau dešimtmetį naudoju ir pats. Jis atliks netik būtinus skaičiavimus, bet ir padės suskaičiuoti logaritmus (daug paprasčiau, nei jo pirmtakas Citizen sr-270N). Skaičiuotuvas leidžia įvesti trupmeninius dydžius – juos suprastina. Yra galimybė suskaičiuoti braižomų grafikų reikšmes. 

Privalumai:

Atlieka visas pagrindines skaičiavimo funkcijas

Patikimas (ilgaamžis)

Leidžia įvesti logaritmus, atvirkštines trigonometrines funkcijas, trupmenas, faktorialus.

Trūkumai:

Neleidžia suskaičiuoti išvestinių ir integralų.

Neleidžia suskaičiuoti neapibrėžtumų

CASIO fx-991EX Classwiz – rinkos kaina apie 40€

bdr

Mano nuomone, tai geriausias skaičiuotuvas rinkoje, kurį galima naudoti per egzaminą. Jis pasižymi visomis teigiamomis savybėmis, kurias išvardinau prie CITIZEN SR-270X (College) modelio.  Negana to, jis leidžia skaičiuoti išvestines, integralus, sumas. Tai labai svarbus skirtumas, nes baigus mokyklą ir mokantis universitete ar kolegijoje (jei tai ne meno pakraipa) jūs turėsite „bazinę“ matematiką. Jos metu didelis dėmesys bus skirtas diferencialiniams ir integraliniams skaičiavimams.

Privalumai:

Atlieka visas pagrindines skaičiavimo funkcijas

Patikimas (ilgaamžis)

Leidžia įvesti logaritmus, atvirkštines trigonometrines funkcijas, trupmenas, faktorialus.

Leidžia suskaičiuoti išvestines ir integralus, bei sumas.

Trūkumai:

Kaina didesnė, nei konkurentų.

Rebell SC2060S

Šis skaičiuoklis yra dviejų eilučių ir savo funkcijomis alternatyvus CITIZEN SR-270X. Kurį laiką naudojantis šiuo skaičiuokliu galima pastebėti kelis skirtumus. Pirmiausia operacijų atlikimo greitis. CITIZEN skaičiuokliu apkrovus jį veiksmais tenka laukti iki dviejų sekundžių atsakymo (ekranas tada būna tuščias), tuo tarpu Rebell tai atlieka akimirksniu. Ar dvi sekundės kažką keičia? Gyvename technologijų amžiuje, tai dinamiškas pasaulis. Kiekvienas procesas turi būti racionalus, todėl natūralu ir iš skaičiuoklio reikalauti to paties. Kita vertus psichologiškai (per egzaminą) per tas kelias sekundes gali „pralėkti“ begalė minčių apie neteisingus sprendimus, kol galiausiai sulaukti atsakymo.

Kitas skirtumas yra kubinio laipsnio fizinis mygtukas, kurį turi Rebell (vieno mygtuko CITIZEN skaičiuoklyje nėra. Nors tai galima padaryti dviem mygtukais, bet vėlgi būtų gaištamas laikas).

Mokykloje ar paprastoms užduotims atlikti yra visos pagrindinės funkcijos: trigonometrija (vis dar nėra išspręsta kotangento problema ir nėra jam skirto atskiro fizinio mygtuko), logaritmai, šaknys, laipsniai, faktorialas, grafikų reikšmių radimas.

Skaičiuokliu galima naudotis per VBE todėl jis neturi „step by step“ funkcijos, kuri parodo veiksmus, o ne tik užduotį ir rezultatą.

Iš smulkmenų galima paminėti didesnį saulės kolektorių, didesnį pagrindinių skaičių šriftą ir fizinių (pagrindinių) mygtukų dydį.

Išvados: Tai pagrindines funkcijas sparčiai atliekantis dviejų eilučių skaičiuoklis, kuris bus neatsiejamas pagalbininkas moksleiviams iki pat dvyliktos klasės egzamino. Patikimas, kokybiškas ir greitas. Tik yra vienas prašymas būsimiems vartotojams. Daugelis į tai numoja ranka ir pasikliauja savo asmenine patirtimi, bet prieš naudojantis perskaitykite naudojimo vadovą (knygelė yra dėžutėje). Ten rasite paaiškinimus apie daugelį funkcijų, kurių galbūt net neįtarėte, kad šitas skaičiuoklis turi.

Rebell SC2080S

Iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiriantis nuo Rebell SC2060S modelio, nes fizinių mygtukų skaičius ir dydis yra toks pats. Tačiau tie patys mygtukai jau atlieka kitas funkcijas (anksčiau aptartas turėjo 252, o šis net 417 skirtingų funkcijų).

Atvirai pasakius šis skaičiuoklis laikomas rankoje priverčia jaustis geriau. Priduoda daugiau pasitikėjimo savimi ir tuoj pasakosiu kodėl taip yra. Aišku reikia pripažinti, kad čia nėra kažkokios revoliucijos moksle. Panašias funkcijas atlieka ir CASIO fx-991EX.

Pradėkime nuo deserto – integralų. Taip jis juos skaičiuoja! Tik iš karto pasitaisysiu – skaičiuoja apibrėžtinius integralus. Taigi jai jums reikia greitai rasti kreivinės trapecijos plotą – tai galėsite atlikti per vieną sekundę (čia esu tikslus, nes matavau operacijų atlikimo laiką). Praėjus euforijai suvoki, kad kažko trūksta. O trūksta pačios esmės – neapibrėžtinio integralo. Tačiau būkime teisingi ir suvokime, jei jis galėtų atlikti ir šią funkciją – jo neleistų naudotis per VBE. Integralų tema yra mokoma, tik dvyliktoje klasėje (A lygiu pasirinkusiems matematiką). Taip pat visose tiksliųjų mokslų pakraipos studijose universitetuose ar kolegijose (I kurse).

Jeigu yra fizinis integralo mygtukas, tai natūralu, kad yra ir diferencialo skaičiavimo funkcija. Tai yra tas pats mygtukas, tik reikalinga prieš tai paspausti „2nd”. Situacija yra tokia pati, nes yra galimybė apskaičiuoti tik išvestinės reikšmę konkrečiame taške (pavyzdžiui rasti greitį kuriuo nors momentu, krypties koeficientą ir t.t). Nėra galimybės apskaičiuoti funkcijos išvestinę (rasti greičio funkciją). Bet vis tiek, tokį mygtuką prilyginčiau „autopiloto“ funkcijai automobilyje.

Toliau dar įdomiau: vektorinis skaičiavimas, sumos skaičiavimas (su sigma), matricos, kompleksiniai skaičiai, statistikos elementai ir t.t Ne veltui 417 funkcijų. Tačiau visos mano minėtos matematikos sritys yra labiau pritaikomos universitete (arba kolegijoje), nei lietuviškoje vidurinėje mokykloje.

Jeigu ant skaičiuotuvo kažką prispaudysite ir nežinosite, kaip atstatyti pradinius nustatymus, tai nugarėlėje smailesniu daiktu paspauskite „reset“ mygtuką ir skaičiuotuvas persikraus.       

 Išvados. Rebell SC2080S atlieka daugiau funkcijų ir jo galimybes išnaudos dvyliktokai ir studentai. Perskaitę instrukciją gebėsite atskleisti tikrą prietaiso galią ir racionalizuoti savo procesus. Mano asmenine nuomone iki dvyliktos klasės (arba jei matematika nėra draugas ir nestudijuosite tiksliųjų mokslų) pilnai pakaks Rebell SC2060S modelio. Tačiau jei ketinate studijuoti vadybą, ekonomiką aš jau nekalbu apie architektūrą, inžineriją tai nepamainomas pagalbininkas bus Rebell SC2080S.

2 mintys apie “Kokį skaičiuotuvą pasirinkti moksleiviams ir studentams

Parašykite komentarą

Įveskite savo duomenis žemiau arba prisijunkite per socialinį tinklą:

WordPress.com Logo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo WordPress.com paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Facebook photo

Jūs komentuojate naudodamiesi savo Facebook paskyra. Atsijungti /  Pakeisti )

Connecting to %s